حاصلخیز ایران چگونه ایرانی اخبار سیاست خارجی

حاصلخیز: ایران چگونه ایرانی اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری مردم جای سلام به من می‌گویند «اَی خِدا» / بهرام افشاری، «بهتاش» پایتخت 5

بهرام افشاری گفت: خوشبختانه حسابی تکیه کلام «اَی خِدا» هم جا افتاد و امروز مردم من را که می‌بینند به جای سلام می‌گویند اَی خِدا.

مردم جای سلام به من می‌گویند «اَی خِدا» / بهرام افشاری، «بهتاش» پایتخت 5

بهرام افشاری، «بهتاش» پایتخت 5: مردم جای سلام به من می گویند «اَی خِدا»

عبارات مهم : تئاتر

بهرام افشاری گفت: خوشبختانه حسابی تکیه کلام «اَی خِدا» هم جا افتاد و امروز مردم من را که می بینند به جای سلام می گویند اَی خِدا.

اگر مخاطب جدی تئاتر باشید او را از سال ها قبل می شناسید و اگر اهل سینما هستید، درخشیدنش را در فیلم هایی مثل «لانتوری» و «کارگر راحت نیازمندیم» دیده اید و اگر نه، او را در چند سریال تلویزیونی دیده اید و امروز بهرام افشاری را زیاد با نقش آفرینی در یکی از شخصیت های مهم «پایتخت» آشنا اید.

مردم جای سلام به من می‌گویند «اَی خِدا» / بهرام افشاری، «بهتاش» پایتخت 5

سیروس مقدم، کارگردان سریال او را یکی از برگ های برنده سری پنجم این مجموعه می داند. به همین بهانه و جهت گفت وگو در نقش بهتاش فریبا سراغش رفتیم. افشاری ابتدا گفت یک سالی است که گفت وگو نمی کند، ولی در آخر موافقت کرد تا نخستین مصاحبه او در مورد سریال پایتخت با جام جم باشد.

پیش از این در تئاتر، سینما و تلویزیون بازی کرده بودید، ولی زیاد با «پایتخت 5» میان مردم آشنا شدید. چرا؟

به علت مخاطبان زیادی که پایتخت دارد هر کس در آن کار کند زیاد دیده می شود. این مجموعه طی این سال ها توانسته است میان خانواده ها جایگاه خوبی کسب کند. مردم این سریال و شخصیت های آن را جزئی از زندگی و سهم خود می دانند. در ادامه ممکن است اتفاقات بهتر از این هم برایم بیفتد. کار من بازیگری است و همین قدر و شاید دو برابر آن جهت کارگر راحت نیازمندیم، لانتوری و حتی «علی البدل» زحمت کشیدم، ولی چون طیف مخاطبان پایتخت زیاد هست، در این کار زیاد دیده شدم. نقش های زیادی در ذهن دارم که باید کسی مانند آقای تنابنده و مقدم پیدا شود و به من اعتماد کند تا آنها را بازی کنم. فکر می کنم عالی ترین نقشم، نقشی است که هنوز بازی نکرده ام.

بهرام افشاری گفت: خوشبختانه حسابی تکیه کلام «اَی خِدا» هم جا افتاد و امروز مردم من را که می‌بینند به جای سلام می‌گویند اَی خِدا.

با وجود حضور پررنگ شخصیت ارسطو و نقی، نقش شما زیر سایه آنها قرار نگرفت.

اگر بهتاش دیده شد فقط به خاطر تلاش، استعداد و توانایی من نیست. به علت تفکر، خلاقیت و طراحی آقای محسن تنابنده و گروه نویسندگان، همچنین اعتماد آقای مقدم و نوع پلان گیری ایشان هست. هیچ بازیگری به تنهایی نمی تواند در هیچ محصولی دیده شود مگر آن که پشت صحنه و همکاران خوب داشته باشد. همه بازیگرانی که در کنارم بودند راهنمایی ام کردند و به من فضا دادند. نمی توانم این عوامل را نادیده بگیرم. خوشبختانه تلاش هایم جواب داد و آرام آرام با ایده های نویسندگان، راهنمایی سایر بازیگران و پیشنهادهای خودم، نقش مورد پسند مردم قرار گرفت.

تکیه کلام هایی مثل اَی خِدا که این روزها میان مردم باب شده است هست، از ابتدا در متن وجود داشت؟

بازیگر یعنی مشاهده و بازآفرینی. من اصلا لهجه مازندرانی بلد نبودم. در سینمایی کارگر راحت نیازمندیم هم لهجه آذری داشتم که آن را هم بلد نبودم و دو ماه، روزی شش ساعت تمرین لهجه می کردم. اینجا هم وقت گذاشتم تا جغرافیا و مردم شمال را بشناسم. بنا به شخصیت بهتاش که عصبی و گاهی غیرتی است فکر کردم می توانم از تکیه کلام اَی خِدا استفاده کنم که این شاخصه ها را بخوبی نشان دهد. خوشبختانه حسابی هم جا افتاد و امروز مردم من را که می بینند به جای سلام می گویند اَی خِدا.

مردم جای سلام به من می‌گویند «اَی خِدا» / بهرام افشاری، «بهتاش» پایتخت 5

این برخورد ها برایتان خوشایند است؟

تلاش من این است مخاطب خاص تاییدم کند و مخاطب عام دوستم داشته باشد. اوج تعریف هنر، همین هست. خدا را شاکرم که تمام اقشار جامعه و مردمانی از سطوح متفاوت اجتماعی با این شخصیت ارتباط برقرار کردند. این رمز موفقیت من است و البته وظیفه ام را سنگین تر می‎ کند، چون باید جهت گزینش های بعدی ام زیاد فکر کنم. خوشحالم در عید توانستم به اندازه خودم جایی در ذهن و قلب مردم پیدا کنم.

بهرام افشاری گفت: خوشبختانه حسابی تکیه کلام «اَی خِدا» هم جا افتاد و امروز مردم من را که می‌بینند به جای سلام می‌گویند اَی خِدا.

پس از این، کارتان جهت شکستن قالب نقش بهتاش در ذهن مردم سخت تر می شود.

صد در صد. امروز مردم در اینترنت تکیه هایی از بازی من در فیلم لانتوری و کارگر راحت نیازمندیم را با نام بهتاش به اشتراک می گذارند! نمی شود جلوی این فضا را گرفت. من به عنوان بازیگر باید با این موج همراه شوم و کم کم هنگامی که جو عوض شد تلاشم را جهت ادامه دادن، دو برابر کنم.

مردم جای سلام به من می‌گویند «اَی خِدا» / بهرام افشاری، «بهتاش» پایتخت 5

نمی ترسید از محبوبیت این روزهایتان کاسته شود؟

این قضیه جهت همه اتفاق می افتد و من مستثنا نیستم. هر لحظه بعد از سربالایی، سرپایینی است و برعکس. مهم این است که من جهت کارم کم نگذارم و از خودم راضی باشم. از ابتدا با خودم عهد بستم جهت مردم کشورم کار کنم. الان که این اتفاق افتاده است از آن لذت می برم و بعد دوباره تلاشم را شروع می کنم.

چگونه با گروه پایتخت آشنا شدید؟

احمد مهران فر یکی از کارهای من را دید و خواست به دفتر آقای مقدم بروم. باورم نمی شد می خواهند جهت پایتخت 2 از من آزمون بگیرند، چون خودم یکی از طرفداران پایتخت یک بودم. آن وقت جهت نخستین بار آقای تنابنده به من اعتماد کرد و با این که لهجه مازندرانی بلد نبودم این وقت را داد تا یاد بگیرم. اتفاقا یکی از مشکل های کار من در پایتخت 5 همین پیشینه بود.

بعضی ها که فصل دوم را دیده بودند در قسمت نخست این سری مدام می گفتند مگر این بازیگر نقش شیرافکن نبود!؟ از دو جهت فشار روی من بود. یکی این که قبلا با نقشی آمده بودم که مردم آن را هم خیلی دوست داشتند و حالا قرار بود در قالب جوان دیگری وارد شوم و از صفر شروع کنم. دوم این که من حکم پیاز وسط سیرترشی را داشتم!

چه تعبیر جالبی!

مقصودم این است تمام شخصیت های پایتخت درخشان بودند، با نقش هایشان در قلب مردم نفوذ کرده بودند و یکدفعه در سری پنجم یک شخصیت به عنوان پسر خواهر نقی وارد قصه می شود. جهت مردم مهم نیست بهرام افشاری بابت این پرسشها فشارهای زیادی را تحمل می کند، مردم فقط می خواهند بهتاش قابل باور باشد و من تلاش کردم این چنین شود. لذت بخش ترین لحظه جهت یک بازیگر این است که بعد از این فشارها از مخاطب نمره قبولی بگیرد.

در تلویزیون کمتر حضور داشته اید و در همین آثار انگشت شمار، زیاد با سیروس مقدم همکاری کرده اید. کار کردن با او برایتان چه جذابیتی دارد؟

آقای مقدم به گونه ای دکوپاژ می کند که شرح بازی شما دیده می شود و این جهت یک بازیگر توصیه مثبت و پررنگی هست. به طور کلی باید بگویم اولویت من تئاتر و سینماست، البته به این معنی نیست که اصلا به تلویزیون اهمیت نمی دهم. اگر فیلمنامه و نقش خوبی پیشنهاد شود با افتخار جهت مردم بازی می کنم.

پس شما جزو آن دسته از بازیگرانی نیستید که بازی در آثار تلویزیونی را جدی نمی گیرند؟

دلایل کسانی که به تلویزیون نه می گویند را باید از خودشان بپرسید. جهت من ولی هنگامی که اتفاقی مانند پایتخت می افتد به نظرم تاثیرش زیاد از 200 فیلم سینمایی هست. هیچ مغازه داری دوست ندارد مشتری هایش کم باشد. تلویزیون بزرگ ترین ویترین جهت بازیگر است که می تواند از طریق آن توانایی هایش را نشان دهد. من ابتدا تلاش کردم پای خود را در تئاتر محکم کنم و بعد وارد سینما و تلویزیون شوم. از سال 1382 کار تئاتر را شروع کردم، از سال 1388 به طور حرفه ای وارد این عرصه شدم و تا امروز درآمدم را از این راه کسب می کنم. تا امروز مقام های زیادی کسب کرده ام. جوان برتر کشور عزیزمان ایران شده است ام، عالی ترین بازیگر تئاترشهر شده است ام، دو سال نامزد عالی ترین بازیگر تئاتر سال بوده ام و تندیس جشنواره فجر را در 24 سالگی گرفته ام. اینها اعتبار من است و به این معنی نیست که دارم از خودم تعریف می کنم. می خواهم بگویم اگر من بازیگری را گزینش کردم تمام زندگی و انرژی ام را صرف این کار می کنم تا بتوانم جهت خود جایگاهی کسب کنم.

اگر ساخت پایتخت همچنان ادامه داشته باشد در سری های آتی حضور خواهید داشت؟

حتما. اگر همچنان طرح ها و ایده های تازه ای جهت ادامه کار وجود داشته باشد من هم مایلم بازی کنم. پایتخت، خانواده من است و کسی از خانواده اش جدا نمی شود.

نقدهایی به قسمت های آخر سریال و وارد شدن آن به فضای خشن جنگ و حضور داعش مطرح شد. چقدر با این نظرات موافقید؟

اتفاقا به نظرم خیلی فضای جذابی شد و قصه به گونه ای پیش رفت که توانست دنیای دیگری از این شخصیت ها را نشان دهد. نشان دادن شخصیت هایی که در فضای کمدی مردم را می خندانند، می توانند در فضای گروتسک و حتی تلخ قرار بگیرند و مخاطب را با یک هیجان ناشناخته روبه رو کنند. این عنوان یک توانایی و قدرت ریسک پذیری می خواست که به نظرم کارگردان و نویسندگان بخوبی از بعد آن برآمدند. در کنار نظرهای منفی راجع به این قسمت ها، هزاران برابر کامنت مثبت دریافت کردم.

به طور کلی بازخوردها در اینترنت چگونه است؟

به حدی خوب است که گاه دوستان تکه می اندازند و می گویند دیدار پیج تو از کریستیانو رونالدو زیاد است! خدا را شکر در این مدت مورد لطف و دوستی مردم قرار گرفتم. دنبال محبوبیت این شخصیت نبودم، فقط استرس داشتم که بهتاش قابل قبول نشود و فضای مثبتی که امروز برایم ایجاد شده است فراتر از انتظارم بود.

در مصاحبه ای در اینترنت گفته اید فیزیک بدنی تان گاه مانع کار بازیگری تان شده است است.

بگذارید این قضیه را از ابتدا توضیح دهم. رسانه زمانی سراغ شما می آید که کاری انجام داده باشی. من هم از این بابت طلبکار کسی نیستم. ولی جهت علی البدل در مراسم خوش حالی حافظ، جهت لانتوری در مراسم خوش حالی منزل سینما و جهت کارگر راحت نیازمندیم در مراسم خوش حالی منتقدان نامزد شدم. اینها کم نبود. ولی رسانه ها هیچ خبری در این مورد پوشش ندادند و من فکر کردم لابد هنوز آن قدر جهت آنها هیجان انگیز نیستم.

به همین علت یک سال مصاحبه نکردم و تمرکزم را روی کار گذاشتم. مصاحبه ای هم که راجع به فیزیکم این روزها در اینترنت انتشار یافته مربوط به سه چهار سال پیش هست. دیگر دوست ندارم در مورد فیزیکم صحبت کنم، ولی حرفم در آن مصاحبه این بود که اوایل بعضی نقش ها را به خاطر قدم از دست می دادم، ولی کم کم تلاش کردم درونیاتم را به نمایش بگذارم و از مرحله فیزیک عبور کنم. در مورد آن گفت وگو باید اضافه کنم بزرگ ترین فیلسوف ها گاه بعد از سال ها تفکر و تعقل به یک تئوری می رسند و فردایش آن را عوض می کنند، حال منِ بهرام افشاری حرف دو روز پیشم را نمی توانم عوض کردن دهم!؟

این روزها مشغول چه کاری هستید؟

تئاتری به کارگردانی آتیلا پسیانی روی صحنه دارم و در حال بازی در سریال «شرایط خاص» به کارگردانی وحید امیرخانی هستم. از 16 اردیبهشت هم نمایش «جوجه تیغی» را روی صحنه می برم که برگرفته از زندگی خودم، علاقه فیلم ها و سیاهی لشکرهاست و فکر می کنم عالی ترین مواجهه و گفت وگوی من با مردم باشد.

جام جم

واژه های کلیدی: تئاتر | سریال | بازیگر | پایتخت 5 | بازیگری | بازیگران | تلویزیون | تلویزیون

مردم جای سلام به من می‌گویند «اَی خِدا» / بهرام افشاری، «بهتاش» پایتخت 5

مردم جای سلام به من می‌گویند «اَی خِدا» / بهرام افشاری، «بهتاش» پایتخت 5

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs