حاصلخیز ایران چگونه ایرانی اخبار سیاست خارجی

حاصلخیز: ایران چگونه ایرانی اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی روند پیگیری برطرف حصر قابل قبول است / عارف

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «محدودیت‌های محصوران نسبت به شش ماه قبل خیلی کمتر شده است است»، گفت:‌ این روند قابل قبول است و باید کمک کنیم

روند پیگیری برطرف حصر قابل قبول است / عارف

عارف: روند پیگیری برطرف حصر قابل قبول است

عبارات مهم : دانشگاه

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان این که «محدودیت های محصوران نسبت به شش ماه قبل خیلی کمتر شده است است»، گفت: این روند قابل قبول است و باید کمک کنیم این روند بدون این که سیاسی شود ادامه یابد، چراکه احساس می کنیم که به سمت حل عنوان پیش می رویم.

‎به گزارش ایسنا، محمدرضا عارف در دیدار با انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان که ظهر امروز چهارشنبه ۲۷ دی در محل فراکسیون امید برگزار شد، در مورد عنوان حصر گفت: امروز روند قابل قبولی در این زمینه وجود دارد و اگر از ما می پرسیدند ما می گفتیم که هر چه سریعتر این مسیر تمام شود به نفع امنیت ملی و کشور است ولی بالاخره امیدی ها و اصلاح طلبان که تصمیم گیرنده نیستند، البته ما هم نظر می دهیم ولی در مجموع ما باید بگوییم روند قابل قبول است و باید کمک کنیم این روند قابل قبول بدون اینکه سیاسی شود ادامه یابد.

روند پیگیری برطرف حصر قابل قبول است / عارف

وی گفت: ما این مساله را باید با نگاه امنیتی و به نفع نظام تمام کنیم و اینکه کی و چه زمانی تمام می شود مساله ای است که در حال حاضر شورای عالی امنیت ملی آن را مورد بررسی قرار می دهد و دبیرخانه این شورا فعال شده است و البته ما کمیته ای در فراکسیون امید به همین منظور تشکیل دادیم و امیدواریم که در مجموع بتوانیم به نتیجه های خوبی برسیم.

عارف گفت: فضا در حال حاضر بهتر شده است و محدودیت هایی که تا ۶ ماه قبل بود خیلی کمتر شده است است و احساس می کنیم که به سمت حل عنوان می رویم.

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «محدودیت‌های محصوران نسبت به شش ماه قبل خیلی کمتر شده است است»، گفت:‌ این روند قابل قبول است و باید کمک کنیم

رئیس فراکسیون امید مجلس در پاسخ به پرسش ها و دغدغه های دانشجویان حاضر در جلسه در رابطه با اینکه آیا از جنبش های دانشجویی فقط در مواقع حساس استفاده می شود، گفت: پرسش من از شما این است که آیا جنبش دانشجویی ما فقط در مقاطع خاصی که اتفاق بیفتد در کشور فعال می شود و خودش را مطرح می کند؟ این پرسش را در مهر ۹۲ در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مطرح کرده ام و در این رابطه بحث آسیب شناسی عملکرد جنبش دانشجویی را نیز بیان کرده ام که به این عنوان هیچ توجهی نشد و سپس در دانشگاه علامه این بحث را مطرح کردم ولی باز هم به آن توجهی نشد.

وی با مخاطب قرار دادن دانشجویان گفت: شما چه رسالتی جهت خودتان قائل هستید؟ شما به عنوان جنبشی که ۷ دهه تجربه داشته است چه نقشی جهت خودتان قائل هستید؟ آیا نقش دهه ۲۰ و رودررویی با توده ای ها را دارید؟ یا نقش بعد از دهه ۳۰ و مقابله با حکومت وقت را؟ قطعاً هیچکدام از این نقش ها را ندارید.

عارف ادامه داد: شما به عنوان دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان می توانید در این زمینه پیشتاز شوید؛ من اعتقاد جدی دارم که جنبش دانشجویی ما نباید آلت دست جریانات سیاسی شود، موضع من را همه شما می دانید، حتی هنگامی که اتحادیه دانشجویان تحکیم وحدت در انتخابات زیر لیست چپ را امضا کرد بنده مخالف بودم و هنگامی که جامعه اسلامی استادان زیر لیست راست را امضا می کرد نیز مخالف بودم آیا که من اعتقاد دارم جنبش دانشجویی و دانشگاه های ما باید پیشتاز باشند و نه دنباله رو.

روند پیگیری برطرف حصر قابل قبول است / عارف

وی با طرح این پرسش که آیا جنبش های دانشجویی به این روز افتاده اند، گفت: بنده این آمادگی را دارم که با پیشتازان ۵ الی ۱۰ دانشگاه کشور و در جمع ۲۰ الی ۳۰ نفره بنشینیم و این عنوان که آیا جنبش های دانشجویی ما عملکردشان اینگونه شده است است را مورد بررسی قرار دهیم.

رئیس فراکسیون امید در بخش دیگری از سخنانش در مورد فضای امنیتی دانشگاهها خاطرنشان کرد: بنده مخالف فضای امنیتی در دانشگاه ها هستم و در جمعی هم مطرح کرده ام که فضای امنیتی دانشگاه ها حتی از قبل از ۹۲ بدتر شده است هست؛ ما احساس می کردیم باید بعد از سال ۹۲ فضای دانشگاه ها فرهنگی باشد.

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «محدودیت‌های محصوران نسبت به شش ماه قبل خیلی کمتر شده است است»، گفت:‌ این روند قابل قبول است و باید کمک کنیم

وی ادامه داد: فضای امنیتی در دانشگاه ها به نفع هیچ کس نیست و هیچ گروهی در کشور نمی تواند ادعا کند که این فضا به نفعش هست، حتی گروه های امنیتی نیز نمی توانند این ادعا را داشته باشند، چنین فضایی به ضرر همه است آیا که دانشجویان باید در فضای آرام و با نشاط فعالیت کنند.

وی با اشاره به بیانات یکی از دانشجویان در مورد بازداشت دو نفر از دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان، گفت: ما در فراکسیون امید کارگروهی را جهت بررسی اوضاع دانشجویان به ریاست آقای فرید موسوی نماینده پایتخت کشور عزیزمان ایران داریم که این مسایل را پیگیری می کند. بنده حتی در این زمینه موضع گرفته ام و گفتم که پرونده دانشجویان ستاره دار باید بسته شود.

روند پیگیری برطرف حصر قابل قبول است / عارف

وی خطاب به دانشجویان حاضر در جلسه گفت: شما می توانید با کارگروه ما در این زمینه در فراکسیون درارتباط باشید آیا که حرکت ما در فراکسیون امید و با رویکردی که گفتمان اصلاحات دارد، جمعی است.

عارف خاطرنشان کرد: در نخستین جلسه ای که با آقای غلامی وزیر علوم داشتم بحث اتحادیه دانشجویی را مطرح کردم و حتی گفتم یکی از شرط های ما صدور مجوز فعالیت جهت این اتحادیه هاست؛ آیا که اعتقاد دارم در حق آنها تبعیض و ظلم شده است است و گفتم اگر مانعی وجود دارد با هم صحبت و عنوان را حل کنیم که این مطالبه دانشجویان به آخر برسد.

وی گفت: اینکه اتحادیه داشته باشید حق شما دانشجویان است و قانون و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز این اجازه را به شما داده هست. نمی شود جریان رقیب سه اتحادیه دانشجویی داشته باشد ولی با بهانه های بی ربط به انجمن هایی که مجوز گرفته اند اجازه تشکیل اتحادیه ندهند.

عارف خاطرنشان کرد: آقای سیدضیاء هاشمی در این زمینه تلاش کرد و حتی مجوز یک اتحادیه را نیز گرفت و شاید چوب همین عنوان را نیز خورد ولی ما معتقدیم در حال حاضر داشتن اتحادیه حق دانشجویان است و البته آرزویم این است که انجمن اسلامی کلاً در قالب یک اتحادیه فعالیت کند ولی باز هم این عنوان در اختیار خود شما دانشجویان است و ما دخالت نمی کنیم.

وی همچنین با تاکید بر بحث شفافیت در قانونگذاری آن را از اولویت های فراکسیون امید بیان کرد و گفت: ما فراکسیون شفافیت را در همین قالب تشکیل داده ایم و البته فراکسیون های دیگری همانند فراکسیون حقوق شهروندی تشکیل شده است هست، ما نمی خواهیم بگوییم اینها فراکسیون اصلاح طلبان هستند آیا که اصرار داریم با اجماع با دیگر فراکسیون ها در این زمینه به نتیجه برسیم.

رئیس فراکسیون امید با اشاره به اینکه مجلس به پرسشها معیشتی مردم توجه خاص دارد و این پرسشها جزو اولویت ها و دغدغه های نمایندگان است گفت: نمایندگانی که از فراکسیون امید عضو کمیسیون تلفیق هستند در این کمیسیون تلاش می کنند که مصوباتی که انجام می شود در جهت حل پرسشها معیشتی مردم باشد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اعتراضات اخیر در کشور یادآور شد: تمامی مسئولان متفق القول هستند که شروع اعتراضات مردمی بوده است و به رسمیت آشنا می شود. ولی در ادامه کار دشمن های و مخالفین نظام تلاش کردند موج سواری کنند و بنده با توجه به گزارش های محرمانه مسئولان که در مجمع و شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس ارایه شد اینکه دشمن های قصد موج سواری داشتند را رد نمی کنم.

عارف گفت: سازماندهی این حرکت مردمی بوده که البته مردم در ادامه راه هنگامی که دیدند بعضی می خواهند از این عنوان سوءاستفاده کنند راه خودشان را جدا کردند، ما نمی توانیم کسانی را که پرچم کشور عزیزمان ایران را پایین کشیده و آتش زده اند را در صف مردم قرار دهیم. اگرچه معتقدیم اعتراض حق مردم است و باید به آن پیگیری شود.

وی تصریح کرد: ما در مجمع پایتخت کشور عزیزمان ایران به طور جدی عنوان حمایت از تجمعات قانونی را مورد پیگیری قرار دادیم و از آقای مقیمی استاندار پایتخت کشور عزیزمان ایران خواسته ایم مکان خاصی را جهت این قبیل تجمعات در نظر بگیرد و وی قول هایی در این زمینه دادند و البته شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران طرح دو فوریتی دارد و امیدواریم با استناد به اصل ۲۷ قانون اساسی این قبیل مسایل سامان پیدا کند.

وی در مورد حمایت فراکسیون امید از همکاری زنان در عرصه های اقتصادی و سیاسی گفت: حقوق زنان روش جریان اصلاحات است و حتی در این زمینه هزینه نیز داده ایم و روش ما از سال ۹۲ در انتخابات سهم حداقل ۳۰ درصدی جهت زن ها و جوانان بود و مهمترین مساله مان نیز زیاد کردن قیمت همکاری زن هاست.

عارف خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهای زیاد کردن قیمت همکاری زنان در پست های مدیریتی در جامعه استفاده از زنان در پست های مدیریتی است و ما با وزرا در دوره اخیر شرط کرده ایم حداقل یک معاون و مدیر ارشد آنها از زن ها باشد که این عنوان جزو مطالبه مهم ماست و ما تاکید داریم که حقوق زنان باید به طور جدی پیگیری شود.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به پیگیری های فراکسیون امید جهت حل پرسشها سپرده گذاران موسسات مالی گفت: ما از روز اول کمیته ای را در این زمینه تشکیل دادیم و جلسات متعددی را با مسئولین ذیربط داشتیم و آخرین جلسه ما روز گذشته با آقای سیف مدیر بانک مرکزی بود و قرار شد که برنامه وقت بندی جهت حل این مساله ارایه دهد.

وی در ادامه تصریح کرد: فراکسیون امید در همه مصوبات مجلس حضور فعال دارد منتهی منش و مرام ما این است که هر مصوبه لایحه و طرح را سیاسی نکنیم و بگوییم موضع فراکسیون این است آیا که معتقدیم باید خیلی جاها نمایندگان موضع کارشناسی ارایه دهند .

وی خاطرنشان کرد: البته ما معتقدیم در طول هر ۲ الی ۳ هفته مجلس اگر طرح و لایحه ای ارایه شود باید موضع فراکسیونی باشد و دوستان ما در این زمینه با هماهنگی عمل می کنند و اگر موضع فراکسیونی شود همه کمک می کنند و ما در اینجاها همدلی داریم.

رئیس فراکسیون امید تصریح کرد: در هنگامی که سیاست و نگاه باید فراکسیونی باشد در بدبینانه ترین حالت ۸۵ الی ۹۰ درصد اینگونه عمل می شود ولی مواردی که فراکسیون می گوید به عهده نمایندگان است مواردی است که دیگر خودشان بنا به تشخیصشان عمل می کنند و در واقع این در مواقعی است که ما حس می کنیم اگر اینگونه عمل نکنیم با چالش جدی مواجه می شویم.

وی اضافه کرد: بر فرض مثال در مورد آقای غلامی وزیر علوم اگر ما موضعی به جز موضع آن موقع را می گرفتیم با چالش جدی روبرو می شدیم، اساتید اصلاح طلبی که با ما روبرو بودند موضع ارزش حمایت از اقای غلامی بود و تشکل های دانشجویی موضعشان مخالفت بود که ما در فراکسیون در نهایت به این جمع بندی رسیدیم که هر کس به اختیار عمل کند؛ در این زمینه تعدادی به آقای غلامی رای مثبت دادند و بعضی رای منفی دادند و الان که بررسی می کنیم می بینیم که فراکسیون تصمیم عقلایی گرفته است.

عارف در این دیدار ضمن قدردانی از زحمات دکتر برنج کوب ریاست قبلی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: از وقت دانشجویی با آقای برنج کوب آشنا بوده ام و وی هنگامی که که دانشجو بود از الان شما تندتر بود و در دوران دانشجویی صورت موثر فرهنگی بود و همین مسیر را تا آخر دوره نیز ادامه داد.

وی با اشاره به جلسه هیئت امنای دانشگاه صنعتی اصفهان اظهار داشت: در این جلسه آقای مدرس هاشمی گزارشی از این دانشگاه ارایه داد که این گزارش بنده را بسیار خوشحال کرد و احساس غرور کردم که دانشگاهی در شهرستان ما در اغلب شاخص ها پیشتاز است که در این زمینه سهم مهم به عهده شما دانشجویان است.

بر اساس گزارش پایگاه خبری فراکسیون امید مجلس در ابتدای این نشست تعدادی از دانشجویان دغدغه های خود را در مورد مسایلی همچون حصر، و مواضع فراکسیون امید در حمایت از محصورین، محافظه کاری روسای دانشگاهها، فضای امنیتی دانشگاهها معیشت و پرسشها اقتصادی، اعتراضات اخیر و همچنین بحث دفاع از حقوق زنان و موسسات مالی مطرح کرد.

واژه های کلیدی: دانشگاه | دانشگاه | دانشجویان | دوران دانشجویی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs