حاصلخیز ایران چگونه ایرانی اخبار سیاست خارجی

حاصلخیز: ایران چگونه ایرانی اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار اجتماعی فرمول کوبیدن و ساختن پلاسکوی تازه

قرار است بنیاد ۵ طبقه اضافی در زیرزمین پلاسکو بسازد تا از فروش آن هزینه اضافی از کسبه جهت گرفتن مغازه هایشان دریافت نشود؛ ولی این گودبرداری بدون مجوز است و ممکن

فرمول کوبیدن و ساختن پلاسکوی تازه

فرمول کوبیدن و ساختن پلاسکوی جدید

عبارات مهم : پلاسکو

پلاسکوی تازه ۵ طبقه منفی دارد | طبقات منفی به کام کسبه یا بنیاد مستضعفان؟!

قرار است بنیاد ۵ طبقه اضافی در زیرزمین پلاسکو بسازد تا از فروش آن هزینه اضافی از کسبه جهت گرفتن مغازه هایشان دریافت نشود؛ ولی این گودبرداری بدون مجوز است و ممکن است مشکلاتی را به وجود بیاورد.

مراسم کلنگ زنی ساختمان تازه پلاسکو حاشیه های زیادی را به همراه داشت؛ از شروع گودبرداری بدون مجوز تا شرایط واگذاری مجدد مغازه ها به کسبه. بعضی می گویند نباید بگذاریم پلاسکو هم مانند گود کنار برج میلاد شود و از طرفی دیگر به نظر می رسد تنها راه حل بنیاد جهت نگرفتن هزینه اضافی از کسبه همین است که ۵ طبقه منفی بسازد تا از فروش آن هزینه های اضافی را تامین کند.

فرمول کوبیدن و ساختن پلاسکوی تازه

۵ طبقه اضافه می شود تا کسبه هزینه اضافی پرداخت نکنند

یکی از کسبه پلاسکو راجع به فرمول دریافت مغازه ها از بنیاد به «خبرآنلاین» می گوید: «قسمت سالم پلاسکو که بازسازی می شود و مغازه ها سرجای فعلی ارزش قرار دارند و مشکلی به وجود نمی آید. جهت قسمت تخریب شده است هم قرار است طبق سندی که در استانداری پایتخت کشور عزیزمان ایران به امضای استاندار تهران، بنیاد مستضعفان، شهرداری، شرکت میراث و .. رسیده و شورای تامین این مجوز را گرفته، مغازه ها مثل قبل ساخته شوند و تمام اسنادی که کسبه در ارتباط با اجاره نامه قبلی با بنیاد داشته اند به همان شکل باشد و طبق همان متراژ، اجاره نامه و اولویت ها ساخته خواهد شد و بر اساس آن اجاره ها به ذی حقان واگذار می شود.»

قرار است بنیاد ۵ طبقه اضافی در زیرزمین پلاسکو بسازد تا از فروش آن هزینه اضافی از کسبه جهت گرفتن مغازه هایشان دریافت نشود؛ ولی این گودبرداری بدون مجوز است و ممکن

او در ادامه راجع به روند دریافت مغازه ها به وسیله کسبه می گوید: «در واقع قسمت سالم که نیمی از مغازه ها و حدود ۲۸۰ مغازه است به وسیله خود کسبه عملیات تعمیر و مقاوم سازی انجام می شود و بنیاد در این روند دخالتی نمی کند. قسمت تخریب شده است را هم هم بنیاد ادعا کرده که می سازد و هزینه ای را هم که در ارتباط با ساخت اینجا متقبل شده است از روی طبقات منفی می پردازند. به عبارتی دیگر ۵ طبقه زیرزمین ساخته می شود که بنیاد از فروش آنها هزینه ساخت برج را تهاتر می کند و کسبه تا جایی که امکان پذیر باشد نباید جهت ساخت هزینه ای را پرداخت کنند.»

ساختمان تازه پلاسکو سال ۹۹ به بهره برداری می رسد

این کسبه در ادامه راجع به تعداد طبقات ساحتمان تازه پلاسکو می گوید: «قسمت برج ۱۵ طبقه روی همکف است که با یک طبقه زیرزمین و همکف ۱۷ طبقه می شود. البته بنیاد ۴،۵ طبقه زیر طبقه منفی یک می سازد و از راه فروش سرقفلی آنها هزینه را تامین می کند. استاندار و آقای سعیدی کیا هم گفته اند که عید فطر ۹۹ ساختمان تازه پلاسکو را بهره برداری می کنیم.» او راجع به مشکلاتی که با شرکت میراث داشتند نیز می گوید: «سازمان میراث نسبت به مجموعه ژاندارک مسئله داشت؛ لیکن ثبت شده است و حریم آنها بود و نباید ارتفاعی روی آن ساخته می شد و حق هم با آنها بود. در قسمت ساخت برج هم از حریم ژاندارک خارج است و ارتفاع آن ربطی به میراث ندارد. مسئله مهم میراث جهت باغ اکبر بود که در مرحله اول قرار بود در این ساختمان تازه باهم ادغام شوند که کلا منتفی شد و وضع سابق اجرایی می شود.»

کلنگ زنی بدون مجوز مسئله ساز می شود

اما از سوی دیگر علی اعطا، سخنگوی شورای شهر هم گودبرداری ساختمان تازه را بدون هیچ مجوزی، روندی مسئله ساز خوانده و با بیان اینکه پادرمیانی و ورود استاندار به عنوان اقدامی مثبت هست، به ایلنا گفته است: «موضوع پلاسکو بسیار جدی هست. نباید اجازه داد پلاسکو تبدیل به یک زخم کهنه شود. قبل از عید، شهرداری بدون صدور جواز ساختمانى، جهت گودبرداری چراغ سبز نشان داد، ولی با پیگیری های ما این مسئله متوقف شد. چراکه من عمیقأ اعتقاد داشتم اگر این گودبرداری ادامه پیدا کند، تبدیل به موضوعی از جنس گود کنار برج میلاد خواهد شد که همانطور بلاتکلیف رها شده است هست. براساس طرح تفصیلى، مالک فقط اجازه ساخت ۷ طبقه را دارد ولی به گفته مدیرعامل بنیاد مستعضفان پلاسکوی تازه تا ۱۵ طبقه اوج خواهد رفت.»

فرمول کوبیدن و ساختن پلاسکوی تازه

او با اشاره به اختلاف هایی که بر سر تعداد طبقات میان بنیاد مستضعفان و شهرداری وجود دارد، گفته است: «میراث فرهنگی مخالف ها و محدودیت هایی دارد، اوضاع ساختمان شمالی هم هنوز تعیین وظیفه نشده هست. پارکینگ ضلع شرقی دارای جداره تاریخی است و بحث حریم در مورد آن مطرح هست، اوضاع آن نامشخص بوده و مسئله مالکیت هم دارد در چنین شرایطى که هنوز طرحى مصوبى براى پلاسکوى تازه وجود ندارد، اگر گودبردارى را شروع کنند تازه اول این اختلافات هست. در این شرایط احتمالا این گود دوباره تبدیل به یک گود پرخطر در منطقه مرکزی پایتخت کشور عزیزمان ایران می شود، منطقه ای که خودش به اندازه کافی مسئله دارد. به همین علت هم من مخالف گودبرداری بدون مجوز بودم و هستم. تا زمانی که این ساختمان مجوز نگیرد، شروع عملیات به صلاح نیست.»

اعطا به پرسشها کسبه اشاره کرده و با بیان اینکه روی شهرداری و شورای شهر در رابطه با پلاسکو فشار اجتماعی وجود دارد، گفته است: «فشارهای اجتماعی قابل درک است ولی نباید کار را به شکلی شروع کنیم که راه حل امروز تبدیل به مسئله فرداى ما شود. این کار به نفع کسبه هم نیست. مسئله پلاسکو مسئله لاینحلى نیست، فقط مدیریت و تدبیر زیاد مى خواهد و یک مقدار هم نیازمند کوتاه آمدن از انتظارات و ایدآل ها میان همه طرف هاى درگیر هست. باید درخواست بنیاد به کمیسیون ماده ٥ برود و هر هشت عضو کمیسیون ازجمله شهردارى، وزارت راه و شهرسازى، میراث فرهنگی و شوراى شهر به تصمیمى با حداکثر وفاق برسند و براساس راى کمیسیون پروانه ساختمانى صادر شود. عنوان نباید تبدیل به زخمى کهنه شود.»

قرار است بنیاد ۵ طبقه اضافی در زیرزمین پلاسکو بسازد تا از فروش آن هزینه اضافی از کسبه جهت گرفتن مغازه هایشان دریافت نشود؛ ولی این گودبرداری بدون مجوز است و ممکن

تصمیم راجع به بخش سالم پلاسکو؛ تخریب یا نوسازی؟

محمد مقیمی، استاندار پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز در رابطه با کلنگ زنی پلاسکو در روز عید فطر به ایلنا گفته است: «ساختمان پلاسکو دو قسمت دارد قسمت جنوبی که کامل تخریب شده است است و باید با طراحی و ساخت تازه قابل بهره برداری شود. قسمت پشت ساختمان یعنی بخش شمالی که ساختمانی پنج طبقه هست، متاثر از آتش سوزی بخش جنوبی بود ه و خسارتی هم به آن وارد شده است هست، ولی گفته اند که باید مقاوم سازی شود. تصمیمی که در رابطه با بخش شمالی پلاسکو گرفته شد با توجه به اینکه افرادی اعلام کردند؛ مسئله ما با مقاوم سازی حل می شود و سیستم های تاسیسات آن نیز باید تعمیر شود و چون باید این کارها انجام می شد، قرار شد بخش شمالی نیز کوبیده و از نو ساخته شود.»

او در پاسخ به این پرسش که آیا هزینه تعمیرات و مقاوم سازی زیاد از هزینه تخریب و ساخت دوباره می شد که این تصمیم گیری جهت بخش شمالی پلاسکو صورت گرفت، گفته است: «این ساختمان ۲۸۶ ساکن دارد؛ تصمیم گیری راجع به اینکه چه کاری باید انجام شود، بر عهده بنیاد مستضعفان هست. شورای شهر مسئولیتی در رابطه با اینکه آیا این بخش از ساختمان باید تخریب شود یا خیر ندارد. این شورا وظایف دیگری دارد، ولی می تواند نظر بدهد این ساختمان مالک دارد و مالک باید تشخیص دهد که چه کاری باید انجام بدهد کسبه در رابطه با این تصمیم گیری دخیل هستند. ما جلسه ای با کسبه و مالک برگزار کردیم، عده ای خواهان ساخت دوباره بودند و عده ای هم می گفتند که باید با مقاوم سازی فعالیت تجاری از سر گرفته شود.»

فرمول کوبیدن و ساختن پلاسکوی تازه

به گفته مقیمی، به مالک و کسبه گفتیم که باید با هم جلسه بگذارند و اگر نصف به علاوه یک نفر خواهان مقاوم سازی بودند با توجه به اینکه کسبه اعلام کرده بود که حتی هزینه مقاوم سازی را هم پرداخت می کنند، این مسئله به این صورت حل شود ولی اگر نصف به علاوه یک نفر خواهان تخریب بودند بعد بخش سالم باید تخریب شود، یعنی اختیار را به آنها واگذار کردیم، حال اینکه چه اتفاقی افتاد از آن اطلاعی ندارم. بنیاد مستضعفان اعلام کرده در صورت تخریب بخش شمالی دو طبقه زیر هم کف هم می سازد به عنوان تالار و خدماتی که این مجموعه داشته باشد و از محل آن هزینه کل ساختمان را می دهد تا هزینه اضافی به ساکنان تحمیل نشود. جهت تخریب بخش شمالی ساختمان هم، اگر نصف به علاوه یک نفر خواهان تخریب باشند، باید تخریب شود.»

خبرآنلاین /فاطیما فردوس

واژه های کلیدی: پلاسکو | ساختمان | هزینه اضافی | میراث فرهنگی | میراث فرهنگی | ساختمان پلاسکو | اخبار اجتماعی

فرمول کوبیدن و ساختن پلاسکوی تازه

فرمول کوبیدن و ساختن پلاسکوی تازه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs